Tüm Yönleri İle Konut Kredisi -2

Tüm Yönleri İle Konut Kredisi-1 yazısı için TIKLAYIN

 

Konut Kredilerinde Eş rızası (muvafakati nedir?)

Evli olan kişilerin satın almak istedikleri konutlar bankalarca “aile konutu” olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle, aile konutu üzerinde ipotek (rehin) tesis edilebilmesi için eşlerin yazılı rızası gerekmektedir. İpotek tesis edilmesi sırasında konut üzerinde diğer eşten yazılı muvafakatname alınması gerekmektedir.

 

Konut Kredisi faiz oranları ne kadar?

Konut kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişmekle birlikte güncel durumda %0,90 – %1,10 aralığında değiştiği söylenebilir.Bu oranlar 10 yıl için geçerli oranlardır. Vade kısaldığı zaman faiz oranı da bir miktar düşebilmektedir.

Konut kredisi kullanırken ne kadar masraf öderim?

Konut kredisi çekerken karşınıza çıkabilecek masraflar;

  1. Tahsis Ücreti: Bankadan bankaya değişmektedir. Kimi banka tahsis ücreti almaz iken kimi banka ise %2 seviyesinde tahsis ücreti alabilmektedir.
  2. Ekspertiz Ücreti (Bankadan bankaya değişir)
  3. DASK (zorunlu deprem sigortası), Konut ve Hayat Sigortası (Konutun değerine, lokasyona, kredi kullanacak kişinin yaşına vs. göre değişmektedir.)

Bunlar kredi çekmek istediğiniz Bankaya ödeyeceğiniz masraflardır. Bunun yanında satıcı ile aranızdaki anlaşma uyarınca Tapu’ya ödeyeceğiz alım satım harcı bulunmaktadır. Mortgage Kanunu olarak bilinen Kanun’un yürürlüğe girmesi ile ipotek tesisi için Tapu’ya ödenecek İpotek harcı ise kaldırılmıştır.

 

Sigorta yaptırmak zorunda mıyım?

Konut Finansmanı Yönetmeliği uyarınca Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) harici sigorta yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak bankalar kredilerini güvenceye almak için genellikle DASK’ın yanında Hayat Sigortası da yaptırmaktadırlar. Bu banka ile yapacağınız pazarlığa göre şekillenecektir.

 

Tapu’ya ne kadar masraf öderim?

Ülkemizde konut niteliğindeki gayrimenkullerin alım satımının kredilendirilmesi durumunda bu krediye ilişkin olarak tesis edilecek ipotek için tapu ipotek harcı bulunmamaktadır.

Alım ve satım harcı olarak ise genel usullere göre (konutu peşin veyahut senetle satın alıyor olsanız da ödeyeceğiniz) alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı %2 oranında harç ödenmektedir. (30 Eylül 2017 tarihine kadar %1,5 oranına çekilmiştir.)

 

100.000 TL için ne kadar taksit öderim?

 100.000 TL için çeşitli oran ve vadelerde örnek taksit tutarları;

 

5 yıl 7 yıl 10 yıl
%0,90 2.164 TL 1.701 TL 1.366 TL
%1 2.224 TL 1.765 TL 1.434 TL
%1,1 2.285 TL 1.830 TL 1.504 TL

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir