Haziran 2017 enflasyon oranları açıklandı-Enflasyonda Durum İyi Değil

Dün açıklanan enflasyon verilerine göre Haziran ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE’de %10,90, ÜFE’de ise %14,87 olarak gerçekleşti.

Her ne kadar piyasa oyuncuları ve politika yapıcılar tepe noktasında geriye geliş sürdüğü için “Enflasyon düşüyor” diye sevinse de durum o kadar da parlak değil. Yılın sonunda Manşet Enflasyon dediğimiz, Merkez Bankasının hedefine alarak takip ettiği TÜFE’de tek hane çok olası gözükmüyor. Yıl sonuna kadar beklenmedik bir olumsuzluk yaşanmasa dahi yıllık TÜFE %10 – 11 aralığında gerçekleşeceğe benziyor.

Beklentiler ve Algılar Bozuluyor

Ülkemizdeki mevcut ekonomik yapı, parasal sistem ve finansal yapı göz önüne alındığı zaman “belirli bir seviyeye kadar” bir enflasyon olması kaçınılmaz. Bu seviyenin hangi noktada gerçekleşeceği, dönemsel ve mevsimsel olarak nasıl değişeceği kapsamlı bir ekonometrik çalışmanın sonucuna göre belirlenir. Ancak, geçmiş veriler ve piyasa yapısı dikkate alındığında bu yapısal enflasyonun %5 ile %8 arasında olabileceğini beklemek makul gözüküyor.

Bunun üzerindeki enflasyonun ise ağırlıklı olarak beklentiler ve algılar ile gerçekleştiğini söylemek çok yanlış olmayacaktır. Yani başka bir ifadeyle, süregelen enflasyon bir noktadan sonra kendi kendini besleyen bir sarmal içerisine girmektedir. Özellikle 2016 yılının sonundan itibaren bu şekilde bir beklenti bozulması yaşanıyor.

Bir Örnek:

Enflasyonun kendi kendisini besleyen bir süreç olarak büyüyüp geliştiği duruma en temel örnek ücret artışları ve konut kiralarıdır. Ücret artışlarının genellikle gerçekleşen enflasyon göz önüne alınarak yapıldığı bir gerçek. Diğer yandan konut kiralarına bakıldığında ise; Bilindiği üzere yapılan yasal düzenleme ile Ülkemizde mesken olarak kiraya verilen gayrimenkullerde yıllık kira artış oranı yıllık ÜFE oranına endekslenmiştir. Örneğin bu ay içerisinde süresi dolmuş olan kira sözleşmeleri yenilenirken, yeni kira tutarını belirlemek için Haziran ayı yıllık ÜFE gerçekleşmesine bakılacak ve %14,87 oranı kullanılacaktır. Şüphesiz bu oran ile bulunacak kira tutarı, ilk kez kiraya konu olacak konutlar için de bir gösterge niteliğinde olacaktır. Yeni kira tutarları bu şekilde bulunduktan sonra bu kira tutarları da TÜFE endeksine %15 gibi bir ağırlık ile girerek hesaplamaya dahil olmaktadır.

Bu nedenle yüksek çıkan enflasyon oranlarından sonra, TCMB’nin işi daha da zorlaşmaktadır. Yılın başından bu yana da bunu yaşıyoruz ve bir süre daha yaşamaya devam edeceğiz.

Enflasyon beklentilerini kırmak zor, beklentilerin bozulması ise çok kolay..

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir