Haziran 2017 enflasyon oranları açıklandı Enflasyonda Yaz Rehaveti

Enflasyonda Yaz Rehaveti

Haziran 2017 enflasyon oranları açıklandı ve TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) Haziran ayında piyasa beklentilerinin ötesinde düşük gerçekleşerek aylık bazda %0,27 düştü. ÜFE ise aylık bazda %0,07 oranında oldukça düşük bir artış kaydetti.
Böylelikle yıllık enflasyonumuz TÜFE’de %10,90, ÜFE’de ise %14,87 olarak gerçekleşmiş oldu. TÜFE’de bu yılın Nisan ayında görülen %11,87, ÜFE’de ise yine aynı ay görülen %16,37 tepe seviyesinden geri dönüş devam etmiş oldu. Peki, Enflasyon ’da ki bu düşüş kalıcı mı?

Yaz Rehaveti

Yaz ayları genellikle enflasyon oranlarının, mevsimsel, iklimsel ve konjonktürel sebeplerle düşük seyrettiği aylardır. Bu nedenle Haziran 2017 enflasyon rakamlarının düşük gelmesi de şaşırtıcı değildir. Enflasyonun kronik olarak çok yüksek seyrettiği 2000 öncesi dönemlerde dahi bu böyle olmuştur. Yaz ayları rehavet aylarıdır. Piyasada alışveriş yavaşlar, sezon arası olduğu için fiyatlar güncellenmez, insanlar tatilde (ya da tatil psikolojisinde) olduğundan alışverişlerine ara verirler. Tüm bunlar bir araya geldiğinde Enflasyon üzerinde düşüş yönünde etki yapar. Piyasada bu rehavetin olması bir açıdan iyidir. Bizim gibi enflasyon sorununu çözememiş ülkelerde, enflasyon ile mücadelede psikolojik destek sağlar. Fiyatlama alışkanlıklarının kırılmasına karşı bir fırsat yaratır.
Ancak bu “Fırsat” genellikle ıskalanır. Piyasada ve enflasyonda oluşan rehavet, – aynı şekilde – enflasyon ile mücadelede temel sorumlu ve görevli olan Merkez Bankamıza ve enflasyon düşüşünden siyasi kazanç elde edecek olan siyasal iktidarımıza yansır. Gecikmeksizin “Bakın enflasyon düşüyor, “Aldığımız önlemler işe yaradı. Enflasyonun belini kırdık. Düşüş kalıcı vb demeçler ardı ardına gelir.

Açıklanan Haziran 2017 Enflasyon Oranları Sonrası Görünüm İyi Değil

Enflasyon rakamlarına detaylı bakıldığında yaz etkisi giderildiğinde durumun çok da iyi olmadığı gözüküyor. Yıl sonuna kadar kur faktörü, arz yönlü gelişmeler gibi beklenmedik bir olumsuzluk yaşanmasa dahi çift hanenin altına inilmesi zor gözüküyor. Her ne kadar TCMB beklenti anketleri %8’ler seviyesinde oluşsa da, yıl sonu TÜFE gerçekleşmesi iyimser ihtimalle %10 – 11 aralığında olacağa benziyor. Kaldı ki, geçmiş aylardaki kurlarda yaşanan hızlı artışın da tamamiyle fiyatlara yansıdığını söylemek zor. Kur geçişkenliği de yıl sonuna kadar enflasyon üzerinde olumsuz baskı unsuru olmaya devam edecek.
Sonuç
Yaz aylarında enflasyonun düşük çıkması bir fırsattır. Beklentilerin kırılması için bir silah olarak kullanılmalıdır. Ancak bu rehavet politika yapıcılara da yansırsa, enflasyon ile mücadelede yıllardır yaşadığımız başarısızlıkların devam edeceği kaçınılmazdır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir