İşsizlik Rakamlarında Son Durum – Kırmızı Alanda Bir İleri İki Geri

2017 yılının Mart, Nisan ve Mayıs ayı dönemlerini kapsayan ve “Nisan” olarak adlandırılan dönem için İşgücü istatistikleri yayımlandı.TÜİK’in açıkladığı verilere göre İşsizlik Oranı %10,5 seviyesinde gerçekleşmiş oldu.

 

Sayı olarak ifade edilecek olursa açıklanan dönemdeki işsiz sayısı 3.287 Bin kişiye ulaşmış oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış temel işgücü göstergelerine bakıldığında ise İşsizlik Oranı %11,3 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın sonunda %12’lere yaklaşan arındırılmış oran bu şekilde yılın başından bu yana gerilemeye devam etmiş oldu.

Arındırılmamış ham verilerin detayına bakıldığı zaman son bir yıllık dönemde İşgücü kapsamına giren nüfusun 983 Bin kişi artarak 31.444 Bin kişiye ulaştığı görülüyor. Başka bir ifadeyle halihazırda işsiz olan kişilere iş bulunamadığı varsayımı ile işsizlik oranının sabit kalması için bile yıllık işgücüne yeni katılan 983 Bin kişiye yeni iş yaratılması gerekmektedir. Her ne kadar gelişmekte olan ve dinamik bir ekonomik yapıya sahip olsak da bu çok kolay bir iş değil. Bunun yanında çift hanelerde gezinen İşsizlik Oranının “doğal ve yapısal işsizlik” olmadığı da çok açık. Bu açık gerçeğin işaret ettiği İşsizlik Oranının kesinlikle – sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak – doğal seviyelerine düşürülmesi gerektiği zorunluluğu da göz önüne alındığında işgücüne yeni dahil olan bu kalabalık nüfusa ve mevcut işsizlere yeni iş yaratılması daha da büyük bir sorun ve gereklilik olarak karşımıza çıkıyor.

 

Sonuç olarak;

Son aylarda İşsizlik Oranında yaşanan geri çekilmeye sevinelim. Ancak bu düşüşün, çok yüksek oranlarda bütçe açığına razı olarak son derece genişlemeci maliye politikalarının itici gücüyle ve politikacıların piyasa ekonomisi dışında istihdam kampanyası olarak adlandırılabilecek sözlü yönlendirmeleri ile gerçekleştirilebilmiş olduğunu da akıldan çıkarmayarak yapısal hale gelen işsizlik oranını normal ve doğal seviyelere çekmek için ne yapılması gerektiğine de kafa yormaya başlayalım.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir