Sanayi Üretimi Endeksi – Sanayi Üretiminin Büyümeye Katkısı İkinci Çeyrekte Azalacak Gibi

TÜİK’in açıkladığı Sanayi Üretimi Endeksi verilerine göre yılın ikinci çeyreğinde Arındırılmamış Sanayi Üretim Endeksi geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre %2,1 seviyesinde artış gösterdi. Bilindiği üzere Arındırılmamış Endeks verisi olduğu gibi GSYİH hesaplamasına giriyor. Yılın ilk çeyreğindeki GSYİH %5 oranında büyüme kaydetmişti. Bu artış da ağırlıklı olarak ilk çeyrekteki kredi genişlemesinden ve geçtiğimiz yıldan sarkan ertelenmiş talepten ileri geliyordu.

 

2017 yılının ikinci çeyreğinde bu büyüme oranının yakalanması – en azından sanayi desteğiyle – çok olası gözükmüyor.Her ne kadar geçtiğimiz seneye göre Turizm ve Tarım gibi sektörlerinin büyümeye olumlu desteği beklense de sanayi üretiminin çok fazla destek olamayacağı belli oldu.

 

Diğer yandan takvim etkisinden arındırılmış veriye baktığımız zaman ise geçtiğimiz sene Ramazan Bayramının temmuz ayı içerisinde kalması nedeniyle endeksin çeyreklik bazda %4,5 oranında artış gösterdiği görülmekte. Bu da şu anlama gelmektedir; arındırılmamış veride de bu yılın temmuz ayı içerisinde bir tatil olmadığı için üçüncü çeyrekte nispi olarak daha yüksek bir büyüme beklenebilir, başka bir ifade ile bu yılın üçüncü çeyreğinde daha yüksek bir GSYİH büyümesi daha yüksek bir olasılık olarak gözüküyor.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir